1. Jakie składniki mleka decydują o wydajności serowarskiej?

Tłuszcz – jego zawartość w mleku od 2 do 5,5%. Tłuszcze odpowiedzialne są za smak, konsystencję i strukturę. W mleku tworzą różnorodne kuleczki . Są lżejsze od innych składników i unoszą się w mleku w formie warstwy śmietany. Tłuszcze absorbują też zapachy z otoczenia

Białko – 80% białka w mleku to kazeina. To z niej powstają sery. W mleku występuje jako koloid – kazeinian wapnia. Pod wpływem kwasu kazeina uwalnia się od wapnia i uzyskujemy czystą kazeinę w formie twarogu. Na kazeinian wapnia działa podpuszczka . Rozdziela go na parakazeinę i białko serwatkowe. Po otrzymaniu skrzepu w serwatce znajdują się proteiny serwatki z których możemy przygotować sery zwarowe np Riccottę.

Laktoza – dwucukr w mleku od 4,2 do 4,8% – powstaje z niej kwas mlekowy, sery nie gniją a dojrzewają.

Sole mineralne – od ich ilości i jakości zależy smak produktów i zdolność krzepnięcia mleka pod wpływem podpuszczki.

2. Jakie rasy mleczne nadają się do utrzymania w ekstensywnym niskotowarowy stadach mlecznych

Jersey, Simentalska

3. W jakim  celu podczas produkcji serów wykorzystuje się bakterie kwasu mlekowego?

By obniżyć ph, hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych i takich co szkodzą jakości sera

Bakterie kwasu mlekowego dodawane są do mleka na początku procesu produkcji, w ilości około 1 miliona/ml mleka na ser, Ta ilość umożliwia obniżenie pH mleka na ser z 6,70 poniżej wartości 5,3, co umożliwia uzyskanie sera i dojrzewanie, hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych i szkodliwych dla jakości sera.

4. Z jakiej grupy białek mleka powstają sery zwarowe?

Białka serwatkowe

Sery zwarowe powstają poprzez podgrzanie serwatki. W efekcie tego procesu wytrącają się białka serwatkowe, które stanowią bazę sera. Najbardziej znanym przedstawicielem w tej grupie jest Ricotta.

5. Jaka jest różnica w produkcji serów kwasowych i podpuszkowych?

Do podpuszkowych dodajmy podpuszczke dzięki które mej wytwarza się skrzep a w kwasowych powstają dzięki naturalnej fermentacji mleka i wytworzeniu się kwasu mlekowego, można też dodać inny kwas np. sok z cytryny.